אנשים רבים סובלים מכאבי גב ומבעיות בעמוד השדרה, כאשר פריצת דיסק היא אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי גב. עם זאת, לאימוני כושר שונים המתבצעים בעדינות ובמתינות עשויה להיות השפעה טובה על כאבים אלה. אז מהי פריצת דיסק ואלו אימוני כושר תוכלו לבצע? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מהי פריצת דיסק?

עמוד השדרה בגוף האדם בנוי מרצף של חוליות, ביניהן מפרידים דיסקים העשויים סחוס, ובתוכם מצוי חומר ג'לטיני שמטרתו לבלום זעזועים ולשמור על מרווח בין החוליות. לעתים, חבלות בגב, עומס יתר על הגב או הזדקנות טבעית עשויים להוביל למצב שבו החומר הג'לטיני מתנוון או יוצא החוצה, מה שעלול לגרום למצבים הקרויים "בלט דיסק" או פריצת דיסק". מצבים אלה מביאים בדרך כלל לתהליך דלקתי שהוא הגורם לכאבי הגב. מעבר לכך, מידע על פריצת דיסק תוכלו לקרוא בהרחבה באתר של מרכז רפאל לרפואה משלימה, המעניק מענה נטול התערבות כירורגית למגוון רחב של בעיות כמו פתרונות לכאבים ולמחלות כרוניות.

פעילויות שעשויות לסייע במקרה של פריצת דיסק

חשוב לציין כי במקרים של פריצת דיסק, הדיסק לא יכול לחזור למצבו התקין מכיוון שרקמות סחוס אינן יכולות להתחדש באופן טבעי. עם זאת, ישנן מספר דרכי טיפול במקרים של פריצת דיסק, כאשר הרפואה הקונבנציונלית עשויה להציע טיפול במשככי כאבים וזריקות, ובמקרים קיצוניים יותר אף התערבות כירורגית. עם זאת, פעילות גופנית עדינה עשויה בהחלט לסייע במקרים של פריצות דיסק, במיוחד כאשר היא מבוצעת בצורה מבוקרת ומתונה. פעילויות כאלה יכולות להיות אימוני יוגה, שחייה, רכיבה על אופניים והליכה מתונה, אם כי בכל מקרה ההמלצה עבור הסובלים מפריצת דיסק היא להתייעץ על רופא המתמחה בפציעות גב לפני פעילות גופנית מכל סוג שהוא.

תרגילים שיכולים לעזור לכם

תרגילי מתיחות יכולים לסייע בהפגת כאבים במקרה של פריצת דיסק ואף עשויים למנוע פציעות עתידיות. באופן כללי, תנועתיות בעמוד השדרה שמתבצעת ללא עומסים יכולה לסייע בהקלה על כאבי גב ולכן מומלץ להניע אותו בטווחי תנועה עדינים. לדוגמה, כאבי צוואר הם בין הכאבים השכיחים במקרים של פריצות דיסק, ועל כן מתיחות צוואר יכולות לעזור בהקלה על כאבים אלה. כיצד מבצעים מתיחות צוואר? יושבים על רצפה או על כיסא עם גב זקוף, ומטים לאט לאט את הראש לצדדים. תוכלו להפעיל לחץ עדין עם היד הנגדית כדי להגביר את המתיחה, כאשר כל מתיחה כדאי לבצע במשך כ-30 שניות.

תרגילים נוספים שאתם יכולים לבצע הם מתיחות שיסייעו לכם בהקלה על כאבים באזור הגב התחתון. מתיחה כזאת יכולה להתבצע על ידי שכיבה על הגב, כאשר אוחזים בשתי הברכיים לכיוון החזה ובמקביל מותחים את הראש קדימה עד שמרגישים מתיחה עדינה באזור הגב התחתון. על הפעולה מומלץ לחזור כמה פעמים, וכמובן שכדאי לחדול ממנה בכל עת שמרגישים כאב. כמו כן, לפני ביצוע תרגילים אלה ואימוני כושר אחרים רצוי להתייעץ עם רופא מוסמך כדי לוודא שאתם אכן מסוגלים לבצע אותם ושהם לא יגרמו לכם כל נזק.

סיכום

לסיכום, פריצת דיסק היא תופעה כואבת ובהחלט לא נעימה, אך מנוחה כללית דווקא אינה הפתרון האידיאלי מאחר שהיא לא תורמת להקלה בכאבים והיא אף עשויה להגביר אותם. עם זאת, אימון גופני מתון, עדין ומבוקר, כמו תרגילי מתיחות עדינים, דווקא יכולים לגרום לכם להרגיש שיפור במצבכם. לכן, אם גם אתם סובלים מפריצת דיסק, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך שיוכל להנחות אתכם בנוגע לפעילות הגופנית שתוכל להתאים למצבכם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד