ברונכיט, או דלקת סימפונות, היא אחת ממחלות החורף הנפוצות שפוגעת בדרכי הנשימה והיא שכיחה במיוחד בקרב מעשנים ובחולים אסתמטיים. לרוב, תסמיני המחלה חולפים בעזרת טיפול ביתי תומך, אך ישנן כל מיני אפשרויות נוספות וטבעיות שיכולות לסייע בהקלה על התסמינים. אז מהו למעשה ברונכיט וכיצד תוכלו לסייע לו לחלוף בצורה מיטבית? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מהו ברונכיט?

ברונכיט הוא, כאמור, מצב דלקתי של הסימפונות (דרכי הנשימה). מדובר במחלה שנפוצה בעיקר בחורף ובעונות מעבר, והיא עלולה להתפתח כתוצאה מהצטננות פשוטה. התסמין הנפוץ ביותר של המחלה הוא שיעול, כאשר הימים הראשונים מאופיינים בשיעול יבש שלאחר מכן הופך להיות מלווה בכיח. תסמינים נוספים שעלולים להופיע הם קוצר נשימה, כאבי ראש, חום וחולשה. לעתים, דלקת סימפונות עשויה להחריף לכדי דלקת ריאות, במיוחד כשמדובר באנשים שחולים במחלות ריאה כרוניות או במעשנים. יש כמה אפשרויות לטיפול בברונכיט, אם כי הטיפול המקובל ביותר הוא טיפול ביתי תומך, הכולל בעיקר מנוחה, שתייה מרובה של נוזלים לצורך שחרור הליחה, בדגש על שתיית תה עם דבש. כמו כן, קיימות שיטות טיפול נוספות, העשויות לסייע על הסימפטומים במקרים מסוימים.

טיפול תרופתי

לעתים, הטיפול בברונכיט יכלול גם טיפול תרופתי. לרוב, מכיוון שמדובר בדלקת ממקור נגיפי, הרופאים לא יתנו טיפול אנטיביוטי אלא רק במקרים בהם המטופל מצוי בסיכון גבוה ללקות במחלת ריאה חריפה יותר, כמו דלקת ריאות. כמו כן, ניתן להיעזר בתרופות לטיפול סימפטומטי שיקלו על תסמיני המחלה, כמו תרופות העשויות לעזור במקרים של חולשה כללית, כאבי ראש ועליית חום. אם אתם סובלים מתסמיני המחלה ומרגישים צורך בטיפול נוסף, מעבר לטיפול הביתי התומך, תוכלו להיוועץ עם רופא שיעניק לכם פתרונות שיתאימו עבורכם.

בצעו תרגילי יוגה

כן, כן, קראתם נכון – מחקר חדש מראה שתרגול יוגה עשוי לסייע בתסמיני הברונכיט ולהקל עליהם. במסגרת המחקר, אספו קבוצה של 15 אנשים החולים בברונכיט כרוני שקיבלו טיפול בתנוחות יוגה למשך תקופה של כארבעה שבועות. בתום התקופה, נמצא כי חל שיפור מורגש בנשימה בקרב החולים ותפקודי הריאות השתפרו אף הם לאחר ביצוע התרגילים. אומנם מדובר במחקר ראשוני, אבל הוא די מעודד ומשמח, במיוחד עבור מי שנהנה לבצע תרגילי יוגה להנאתו גם ככה.

טיפול אלטרנטיבי בחדרי מלח

עולם הטיפולים האלטרנטיביים מציע מגוון רחב של סוגי טיפולים העשויים לסייע למגוון מצבים רפואיים. טיפול אלטרנטיבי שיכול לעזור בהקלה על תסמיני הברונכיט הוא טיפול בחדרי מלח. מה הכוונה? חדרי מלח, כפי ששמם מרמז, הם חדרים שלמים העשויים אך ורק ממלח איכותי המורכב ברובו מכלור ומנתרן. כאשר חומרים אלה חודרים אל דרכי הנשימה, הם עשויים להקל על מגוון בעיות נשימה ואף יש ביכולתם לחזק את מערכת החיסון. חדרי המלח קיימים בפריסה ארצית, כך שתוכלו להגיע לסניף הקרוב לביתכם וליהנות מטיפול טבעי בתקווה שיקל על תסמיני המחלה שלכם.

סיכום

לסיכום, ברונכיט היא אחת ממחלות החורף הנפוצות ביותר, ואנשים רבים סובלים ממנה מדי שנה. עם זאת, מדובר במחלה שלרוב חולפת מעצמה, אך אם אתם מחפשים דרכים פשוטות וטבעיות להקל על תסמיני המחלה, תוכלו להתנסות באחד מהטיפים המוצעים לעיל. על כל מקרה, אנחנו תמיד ממליצים לגשת לייעוץ רפואי כדי לקבל את הטיפול ההולם ביותר. הרגישו טוב!

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

*המידע על המחקר בנושא הקשר בין היוגה לבין הקלה על תסמיני ברונכיטיס נמצא כאן.