במאמר הזה נדון בתופעה שיש לה מעט מודעות בקרב האוכלוסייה וגם אלו אשר מודעים לה, לא מבינים לעומק את השלכותיה. כאשר אנחנו מדברים על בעיה בריאותית, שני דברים צצים לנו מיד בראש. האחד הוא מחלות, זיהומים, חיידקים, נגיפים, סרטן או כל מום אחר כתוצאה ממחלה. הדבר השני הוא פציעה של ממש. אם תחשבו על זה, כמעט כל בעיה גופנית נופלת לאחת משתי הקטגוריות הללו. לאחרונה, עולה יותר ויותר המודעות לקשר בין הגוף לנפש. זה ידע שאינו חדש אבל כעת אנחנו מוצאים לו יותר ויותר סימוכין מדעיים. הקשר בין דיכאון למשל למצב גופני ירוד הוא כבר ידוע ומוכח. במאמר הזה אנחנו רוצים לדון בלחץ וסטרס ובקשר שלהם למצב הגופני הפיזי. לחץ וסטרס הן תופעות של החיים המודרניים התובעניים. כיום, אנחנו ברובנו לא עובדים בעבודות גופניות אבל רוב העבודות המודרניות דורשות עמידה בזמנים, ביעדים ובמשימות רבות בו זמנית. כל אלו, ביחד עם חיי משפחה תובעניים, יוצרים רגעים רבים של לחץ. בשביל חלק מהאנשים, החיים תחת לחץ הם עניין שבשגרה. יש לכך השפעות חמורות על הגוף, ואותן נזכיר כאן.

לחץ, סטרס ונשירת שיער

אחת התופעות הפחות מוכרות של לחץ וסטרס היא הקרחה או איבוד שיער חלקי. תוכלו לקרוא על התופעה כמו גם על פתרונות שונים המוצעים לה במגזין Balding. זהו מגזין אשר עוסק בכל הנושא של הקרחה והשתלות שיער. יש כיום הרבה התקדמות וטכנולוגיות חדשות בנושא וכדאי להתעדכן בקשר אליהם. האתר נכתב על ידי צוות מומחים המקדישים זמן ומשאבים רבים בכדי להגיש לכם את התוכן הכי טוב שיש בנושאי הקרחה והפתרונות לה.

הקרחה בעקבות לחץ וסטרס יכולה להיפסק במידה וחוזרים למצב של שגרת חיים רגועה. גם השיער שאיבדנו כתוצאה מאותו לחץ וסטרס יכול לחזור אם כי לעיתים זה לא יקרה, בייחוד אם יש סיבות נוספות לנשירה.

מערכת החיסון

לחץ וסטרס יכולים להביא למצב של חולי ממשי על ידי השפעה שלהם על המערכת החיסונית. יש שתי תופעות עיקריות היכולות להתרחש במצב של עודף לחץ וסטרס: האחת היא פגיעה במערכת החיסון, השנייה היא עבודת מוגברת של מערכת זו. מערכת חיסון חלשה תביא אותנו להידבק יותר בקלות במחלות שונות בהן שפעות ווירוסים עונתיים. במצב ההפוך, בו מערכת החיסון מגיבה בעודף פעולה, הגוף יכול לפגוע בעצמו ולפתח מחלות אוטואימוניות כמו טרשת נפוצה, מחלות מעי דלקתיות, דלקת מפרקים וסוכרת סוג 1.

מערכת העיכול

לחץ וסטרס גורמים לנו לשינויים קיצוניים בהרגלי האכילה שלנו. אנשים לחוצים יכולים להגיב בחוסר תיאבון אשר גורם להם פשוט לא לאכול למשך זמן רב. זה מביא לתשישות, חולשה, פגיעה במערכת החיסונית, ואם מלווה גם בחוסר שתיה – אז גם להתייבשות. תגובה הפוכה, כלומר אכילת יתר, היא גם נפוצה בקרב מי שסובל מתקופות ארוכות של לחץ וסטרס גבוה. אכילת יתר גורמת להשמנה ולתפקוד לקוי של כל מערכות הגוף בראשן הכבד והדם אשר רמת הסוכר בו עלולה לעלות.

 

לבסוף נזכיר שלחץ וסטרס הם גורמים להתנהגויות שליליות שונות ויכולות להיות פתח להתמכרויות של ממש. אנשים אשר מוצאים את עצמם שותים מעט אלכוהול או מעשנים סיגריה בכדי להרגיע את עצמם, יכולים למצוא את עצמם מהר מאד בהתמכרות קשה לאותו גורם שאמור היה להרגיע אותם. ההשפעה המרגיעה של סיגריות או אלכוהול עוברת מהר ונשארים עם בעיות קשות של גמילה ארוכה אשר כמובן מאד קשה בזמן לחץ וסטרס.

חשוב אם כן לעצור פעם בתקופה ולבחון את עצמנו האם אנחנו חיים חיים רגועים מספיק.