סיפור הגבורה של רפי אדרעי הוא סיפור בעל משמעות עמוקה, בייחוד על רקע היכולת להוביל באומץ רב למהלכים אשר נועדו להגן על המולדת ולהוביל להקמתה של מדינת ישראל. למעשה, סיפורו הוא סיפור מעורר השראה, בייחוד על רקע העשייה החברתית הנרחבת של בני משפחתו ממשיכה גם בימים אלו, כפי שניתן לראות בפעילות של עמותה חברתית. מי היה רפי אדרעי וכיצד סיפור הגבורה שלו עורר בבני משפחתו את הרצון לפעול למען המדינה? להלן הפרטים שכל ישראלי צריך להכיר, וזאת כחלק ממתן כבוד לגיבור ישראל שנפל למען הגנת המולדת בגיל צעיר.

פעילות חברתית ענפה – הכירו את רפי אדרעי

רפי רפאל אדרעי נולד בעיר צפת ומגיל צעיר מאוד ראה בעשייה חברתית כחלק בלתי נפרד מחייו, מה שהוביל אותו לקחת חלק פעיל בתנועות נוער, כמו למשל תנועת הנוער העובד והלומד שפעלה ביישוב צפת. כיישוב משפחתי שבו כולם מכירים את כולם, אין ספק כי העשייה הענפה של רפי אדרעי הצליחה להוביל ליצירה של שינוי חיובי בעיר, בייחוד על רקע סיפור גבורה שהתחיל ברגע דרמטי למדי – עזיבת השלטון הבריטי את העיר צפת. אדרעי אשר הבין כי העיר מוקפת באויבים החליט לא לוותר ולעלות על גג של מלון הסמוך לבניין המשטרה, מתוך מטרה לתלות את דגל ישראל אותו הוא מצא באחד מבתי היישוב. הפעולה הזו שהתרחשה על רקע של קולות המלחמה רק הובילה לחיזוק משמעותי שהתרחש בזמן שירותו הצבא, כאשר בחר להצטרף  לכוחות חיל הרגלים, כחלק מהבנה כי רוחות הלחימה מתגברות.

כמי שראה תמיד את טובת המולדת ואת אהבת המולדת כחלק בלתי נפרד מחייו, אין ספק כי ההחלטה לעזוב את העיר בה נולד וגדל לטובת הלחימה בזמן מלחמת יום העצמאות היא בעלת משמעות מרגשת במיוחד, בייחוד לאור העובדה כי הוא ניצל את כישוריו הצבאיים לטובת הגנת המולדת, עד אשר נהרג בגיל 24 במסגרת הפגזה עזה ודרמטית מאוד של המצרים. בעקבות ההפגזה הזו הוא נהרג במקום.

ממשיכים את דרכו של רפי אדרעי

לאחר נפילתו הוא נקבר בעיר ראש העין לבקשת בני המשפחה. בני המשפחה שקיבלו את בשורת האיוב החליטו שלא לתת לכאב להנחות אותם בדרך, אלא להמשיך ולפתח את העשייה החברתית, וזאת באמצעות גיוס כספים לטובת הקמה של בית יד לבנים בעיר צפת, לצד פעילות של עמותה בשם עמותת אחינועם. עמותת אחינועם היא עמותה שאותה הקימו האחיינים לבית משפחת אדרעי – רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי, מתוך מטרה לצמצם את הפערים בחברה הישראלית. רפי אדרעי ואחיו תורמים רבות לקידום העמותה בפריפריה, החל משיפוץ של ספרייה בעיר צפת ועד לתוכנית ליווי פרטנית המיועדת בעבור צעירים המוגדרים כנוער בסיכון, מתוך מטרה להוביל למימוש הפוטנציאל הטמון בהם, וזאת למרות האתגרים עמם הם מתמודדים. מדובר בעמותה אשר ממשיכה את דרכו החברתית של רפי אדרעי וברבות השנים הצליחה להוביל לשינוי משמעותי ומבורך.

לסיכום

סיפורו של רפי אדרעי ז"ל הוא סיפור מעורר השראה אשר מצליח להוכיח כי גם בחלוף של שנים רבות, הסיפור ממשיך להדהד ולרגש, בייחוד על רקע הסיפור המרגש של רפי אדרעי שהיה נער צעיר שבחר לסייע מזמנו הפנוי למען היישוב, ובהמשך גם התגייס לשורות הצבא ולקח חלק פעיל במלחמה. בני משפחתו המורחבת ממשיכים את דרכו באמצעות פעילות חברתית מעוררת השראה ומרגשת, המתבצעת בכל רחבי הארץ ותוך שימת דגש על אזור הפריפריה.