אחד מהפחדים של בעלי עסקים נוגע לפשיטת רגל. מדובר במצב לא רצוי, אך שכן טוב לדעת במה הוא כרוך, אם לפני ואם תוך כדי התהליך. אז אם הגשמת חלום ופתחת עסק בתחום היוגה, אך מכשולים כאלו או אחרים הובילו לפשיטת רגל, מוטב לדעת כיצד ניתן לצאת מהתהליך על הצד הטוב ביותר. להלן מידע מקיף בנושא, כולל טיפים חשובים.

מהו הדין בנוגע לפיצויים שניתנים בגין נזקי גוף?

כידוע לכל, בעת פשיטת רגל סך הרכוש מועבר לנאמן שאחראי על סך קופת הכינוס. עם זאת, יש לעצור ולשאול האם הדין תקף גם לגבי פיצויים שמגיעים כחוק, ולו בעקבות תאונת דרכים. בנקודה זו נחדד שבהחלט כדאי לברר בנוגע לפיצויים לפושט רגל, וזאת כי כבר היו לא מעט תקדימים. כאן נציין שבאופן כללי החוק מפריד בין ממון כלכלי לבין ממון שניתן בעקבות נזקי גוף, כך שלעומת נכסים וכספים, החוק אינו רואה בגוף הפיזי כעוד "נכס", כך שלרוב כן ניתן להחזיק בפיצויים שמגיעים בגין נזקי גוף.

האם ישנה חלופה?

חשוב להבין שפשיטת רגל מציגה מצב משפטי שבו מועברים סך הנכסים לידי נאמן, ומדובר במצב שמטיל שורה של מגבלות כלכליות. למצב מעין זה מגיעים רק אם בטוחים שלא ניתן להחזיר חובות ובמקביל רק אין לא נמצאה חלופה. חלופה יכולה להיות משא ומתן מול הנושים והבנק, והיא יכולה להיות גיוס משקיעים, מימוש נכסים, גיוס אשראי וכדומה. מכאן לפני שממהרים להכריז פשיטת רגל, חשוב לבחון מול איש מקצוע מהן סך החלופות וסך המשמעויות.

בעלת מכון יוגה - עומדת בפני פשיטת רגל? הינה כל מה שצריך לדעת

שלבים בתהליך

הליך פשיטת רגל כולל את 4 השלבים הבאים: הגשת בקשה להיות מוכרזים כפושטי רגל (אם מצד הנושה ואם מצד החייב), להשיג צו כינוס, להכריז על פשיטת רגל (בשלב זה הנכסים של החייב מועברים לנאמן, כך שניתן למכור אותם לטובת חלוקת הרווחים בין הנושים) ולסיים את התהליך. פה נציין שצו כינוס משפיע בכמה אפיקים. הוא עשוי להעביר את סך הנכסים לפיקוח. הוא עשוי לעכב הליכים משפטיים כנגד החייב. הוא עשוי לחייב בהעברת תשלומים וכדומה. עוד נציין שסך התהליך מצריך להציג שורה של מסמכים רלוונטיים ולהיות תחת חקירה כלכלית פולשנית, וזאת מתוך מטרה לוודא שהחובות שנערמו אינן תוצאה של מרמה. אם לאחר כל זאת לא מגיעים להסדר, ניתן להכריז על פשיטת רגל. צעד זה בין היתר הופך ללקוח מוגבל בבנק (למשל לא מורשים למשוך צ'קים), מונע להקים או להחזיק במשרה שנוגעת לתאגיד, וכולל עיכוב יציאה מהארץ עד לתום התהליך.

צעדים משלימים

בכול הנוגע לפשיטת רגל חשוב לדעת מספר דברים. ראשית שמהרגע שמכריזים על פשיטת רגל, היא נכנסת לתוקף במידי. מעבר לכך, יש להיות מודעים שהמצב מפורסם בעיתון היומי, לצד פרטים אישיים, כולל שם פרטי ועיסוק. כמו כן, מרגע ההכרזה בית המשפט ממנה נאמן, כאשר אם פשיטת הרגל היא תוצאה של בקשת הנושים, הם מוזמנים להציע נאמן מטעמם. מה עוד? ראוי לדעת שבית המשפט רשאי לבטל את סך המגבלות שנוגעות לפשיטת הרגל, וזאת אם מגיעים להסדר בין הנושים לבין הצד שחייב, או לחלופין אם מגלים שהחייב ניצל את מעמדו (כפושט רגל) לרעה. לבסוף נציין שלצד סך ההגבלות, טוב לדעת שכן ניתן לפתוח חשבון ביתרת זכות. שנסכם? מדובר בתהליך מורכב שכרוך בלא מעט השלכות, ועל כן כאשר עומדים לפשוט רגל הכרחי להיעזר בליווי של עו"ד מנוסה בתחום.