הקפדה על תפריט תזונתי היא אחד הנושאים החשובים ביותר בקרב ספורטאים. למעשה, תזונה של ספורטאים היא תזונה שונה משל אדם שאינו מתאמן, וזאת בשל העובדה כי פעילות גופנית יוצרת רדיקלים חופשיים וכן דורשת צורך מתמיד במקורות אנרגיה, לטובת שיפור תמהיל האימונים וכן בניית שריר וחיטוב הגוף. היות ולא ניתן לקבל את כל מקורות האנרגיה באופן קבוע, תוספי התזונה מהווים חלק בלתי נפרד מיצירת תפריט תזונה המותאם לספורטאים חובבים ומקצועיים כאחד. אם אתם מתאמנים באופן קבוע ורוצים ליצור איכות חיים משופרת, להלן תוספי התזונה שאתם פשוט חייבים לשלב בתפריט:

חומצות אמינו

בכדי לייצר את החלבונים הדרושים לגוף האדם, נדרש לספק לגוף חומצות אמינו. לחומצות אמינו תפקידים רבים הכוללים בין היתר שיפור התאוששות לאחר אימון, בניית שריר וכן הפחתת הסיכוי לדלקות, בזכות היותן של החומצות אבני הבניין מהן גוף האדם מייצר את החלבונים הדרושים לטובת ביצוע פעילות גופנית וכן תהליך חיטוב. מאחר וישנן 8 חומצות (מתוך 20) החשובות מאוד לתפקוד של ספורטאים, ניתן ואף רצוי לשלב בתפריט התזונתי תוסף תזונה בדמות חומצות אמינו שיכולות לסייע מאוד לטובת הפחתת עייפות בזמן אימונים, מניעה של פירוק השריר, הגברת זרימת הדם והתאוששות מהירה יותר וכן לטובת שיפור הפעילות הספורטיבית. חשוב לציין כי חומצות אמינו אינן מתאימות רק לספורטאים פעילים אלא גם למבוגרים שרוצים לשמור על אורח חיים בריא והתגברות על חוסרי התזונה שבמסגרתם הגוף לא מקבל מספיק חומצות אמינו.

מולטי ויטמין

מדובר בתוסף תזונה שכדאי לשקול להוסיף לתפריט, ועל אחת כמה וכמה ספורטאים. מדובר בתוסף המכיל מינרלים כמו גם ויטמינים אותם צריך ליטול פעם אחת ביום. בשביל לצרוך מולטי ויטמין אין צורך בבדיקות מיוחדות, וזאת בשל היותו תוסף המספק השלמה תזונתית מלאה בזכות שילוב של מינרלים, חומצה פולית, סידן וכן מינרלים. בעולם תוספי התזונה מולטי ויטמין נחשב לבסיס תזונתי תומך, ועל כן בעבור ספורטאים בהחלט מומלץ לשלב אותו בתפריט.

אומגה 3

אומגה 3 הוא תוסף חיוני למערכת החיסון מאחר והוא מכיל חומצות שהגוף אינו יכול לייצר באופן עצמאי, אלא רק באמצעות השלמת תזונה המתבצעת באמצעות תזונה – לרוב דגים ודגנים. חשוב לציין כי  מערכת החיסון של ספורטאים צריכה לקבל חיזוקים באופן מתמיד, וזאת בשל העלייה המתמדת בדופק הלב. בכדי לשמור על כלי הדם וכן לקבל את היתרונות הרבים של התוסף, הוא מהווה חלק בלתי נפרד מתפריט התזונה הקבוע של ספורטאי על שנוטלים את התוסף באופן קבוע.

מגנזיום

אחד המינרלים החשובים ביותר לגוף האדם הוא מגנזיום. מדוע הוא חשוב? ראשית, מדובר במינרל שקובע את ההתכווצות והתרחבות של שרירי הלב והשרירים שעוטפים את בית החזה. מאחר ואין לנו שליטה על השרירים הללו, תוסף תזונה מגנזיום משחק תפקיד חשוב במערכת החיסונית ואף חשוב למבנה העצמות והשרירים, ועל כן מגנזיום מאפשר לווסת את פעילות העצבים כמו גם השריר, בניית עצמות וכן שמירה על לחץ דם ורמות סוכר תקינות.

לא מתפשרים: תוספי התזונה שאתם צריכים לשלב בתפריט

חלבון

אבקת חלבון הפכה בשנים האחרונות לאחד מתוספי התזונה הנמכרים ביותר, ולא בכדי. מדובר באבקה המכילה ריכוז גבוה של חלבון המופק לרוב ממי גבינה ואשר נועד לסייע לטובת בניית השרירים, התאוששות לאחר האימון וכן יצירה של יתרון מטבולי בשל ספיגה מוגברת של החלבון בגוף. בעבור ספורטאים, אבקת חלבון יכולה לספק מרכיב תזונתי מצוין לטובת פיתוח וחיטוב הגוף באמצעות תרכובת איכותית, כשרה וטבעונית.

סיכום

תוספי תזונה הפכו לחלק בלתי נפרד מההרכב התזונתי של ספורטאים חובבים ומקצועיים כאחד. אולם, לפני שאתם ממהרים לבצע רכישה חשוב לגשת לרופא לטובת ביצוע של בדיקות דם וכן התייעצות לגבי התוספים שמתאימים לכם. שימו לב כי אתם רוכשים את התוסף רק דרך חברה מקצועית ובעלת המלצות, כל זאת בכדי להבטיח כי תקבלו את היתרונות הבריאותיים והספורטיביים המצויים בתוספי התזונה. נוסף על כך, חשוב לבדוק כי מדובר בתוספים המאושרים לשימוש ע"י משרד הבריאות, וזאת בשל לא מעט תוספים מזויפים שנמכרים ברחבי הרשת ואשר גורמים לנזקים בריאותיים. על כן, השקיעו זמן בחקר שוק, מתוך מטרה לספק לגוף שלכם ולתזונה את הרכיבים האיכותיים ביותר, ללא פשרות.

 

**המידע המובא כאן הוא לא המלצה רפואית או חוות דעת רפואית מכל סוג שהוא. לקבלת ייעוץ מקצועי יש לפנות לרופא, תזונאי או לאיש מקצוע אחר לקבלת תפריט מותאם אישית בהתאם לצורך.