מי שמתרגל יוגה וודאי מכיר את היתרונות הרבים שבתרגול השיטה. מצד אחד היא מאפשרת עבודה מתונה ורציפה על כל שרירי הגוף, תורמת רבות לחיזוקם וכשהיא נעשית בצורה נכונה היא עוזרת למנוע כאבים שונים ואפילו פציעות ספורט. מצד שני השילוב של המדיטציה שהיא חלק בלתי מפרד ממנה, משפיע באופן ישיר על הנפש ובעיקר על הריכוז, שיכוך חרדות ודיכאון ותחושה פנימית טובה יותר באופן כללי. ולצד כל היתרונות הנפלאים הללו, כאשר יוגה מתורגלת בצורה לא נכונה, לא בהתאם ליכולות של המתרגל או בעצימות מופרזת, היא גם יכולה להיות מסוכנת ולגרום לפציעות רבות. מדובר במצב שהוא בהחלט לא רצוי שכן כל המהות של תרגולי יוגה הוא שמירה ותחזוקה שוטף של הגוף. אם אתם מתרגלים ותיקים ובמיוחד אם רק התחלתם לתרגל או שאתם מעוניינים להתחיל בקרוב, הנה כמה טיפים למה כדאי לעשות כשהן קורות וכמה דברים שכדאי לוודא כדי למנוע אותן.

לכו להיבדק קודם כל

אם נפצעתם במהלך אימון יוגה, גם אתם חושבים שמדובר בפציעה קלה, כדאי קודם כל לגשת לגורם רפואי מוסמך ולבדוק את מהות הפציעה. יש פציעות שמרגישות קלות בהתחלה אך יחמירו עם הזמן ואם הן אכן התרחשו במהלך האימון, רצוי לטפל בהן מבעוד מועד. בנוסף, מקרים מסוימים של פציעות מצריכות התערבות משפטית לקבל פיצויים. ישנן תביעות נזיקין מסוגים רבים וגם במקרה של פציעות לאחר אימוני כושר מסוגים שונים וכמובן תרגול יוגה, חשוב לוודא שאתם בטוחים ומוגנים מהבחינה הזאת.

פציעות באימוני יוגה

תנו לגוף שלכם מנוחה ארוכה

לאחר פציעה באימון יוגה, כדאי מאד לנוח ולא לתרגל כלל לזמן מה. מתאמנים רבים שוגים לחשוב שחזרה מהירה לשגרת אימונים תעזור להם להתגבר במהירות על הפציעה, מה שלרוב לא נכון ודווקא מביא להחמרה בנזק. לכן הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות בעבור הגוף שלכם לאחר פציעה הוא מנוחה ממושכת. רק לאחר שתרגישו טוב, תבדקו אצל רופא ותוודאו שהנזק לא נשאר, תוכלו להמשיך להתאמן ולחזור בהדרגה לתרגולי היוגה.

מומלץ לקבל הדרכה

לפחות בהתחלה, כדאי להתחיל לתרגל יוגה בקבוצות מסודרות עם מדריכים מנוסים וותיקים. רבים המעוניינים לתרגל יוגה בוחרים לעשות זאת בבית בעצמם, לרוב דרך סרטונים ביוטיוב. השיטה הזו היא הגורם הראשי לפציעות, במיוחד בקרב מתרגלים חדשים שלא מכירים את מגבלות הגוף שלהם מספיק טוב ושלא מבצעים את התרגילים השונים כראוי.

שתפו את המדריך בתחושות שלהם

מדריכי יוגה רבים, טובים ככל שיהיו, דוחפים לפעמים את המתרגלים מעבר לקצה גבול היכולת שלהם. כך למעשה מתרחשות לא מעט פגיעות ופציעות במהלך תרגולים. הדרך הכי טובה להימנע מכך היא לשתף את המדריך בתחושות שלכם. דברו איתו בסוף האימון וספרו לו בדיוק איך הרגשתם ואם תרגילים מסוימים היו קשים מדי בעבורכם.